Se pare că autoritatea locală bârlădeană trăiește într-o altă dimensiune pentru că altfel nu există o explicație logică la adresa pe care au trimis-o instituțiilor școlare.
Deși se plânge că nu va avea bani să plătească utilitățile la instituțiile școlare din subordine, numai în luna septembrie, Primăria Bârlad “ va sparge” 40.000 de lei pe două activități aprobate de consilierii locali plus vreo trei statui ce urmează a fi amplasate în punctele cheie ale orașului.
Prin intermediul unei adrese , edilul șef al orașului , Dumitru Boroș, le solicită directorilor de școli,licee și grădinițe să vină cu “ propuneri pentru înlăturarea pierderilor, a consumului nejustificat și propuneri privind realizarea de economii”.
Conform documentului oficial, unitățile de învățământ trebuie să comunice dacă au solicitat Inspectoratului Județean Școlar Vaslui “ suplimentarea finanțării de bază pentru acoperirea cheltuielilor generate de creșterea prețurilor la energie, gaz, apa ,etc”.
În cazul unităților de învățământ la care finanțarea de baza nu acoperă cheltuielile de
funcționare , primarul a găsit și posibile rezolvări.
“ Diminuarea timpilor de desfășurare a orelor;
Efectuarea orelor în 2 schimburi pentru a încălzi și lumina doar anumite săli de clasa;
Efectuarea orelor în sistem online sau mixt;
Drept urmare vă rugăm să comunicați scenariile la care v-ați gândit din care
să reiasă și economiile cantitative și valorice pe care le estimați a se realiza comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent.
Dacă cele menționate mai sus au fost discutate în CA și ce -a hotarat?
O copie a procesului verbal din CA să fie înaintat ca anexă la răspunsul formulat
prezentei adrese.
Avem rugămintea să tratați această problemă cu celeritate și seriozitate, deoarece cât de curând vor sosi următoarele facturi și trebuie să dăm dovadă de buna gestionare a crizei în care ne aflăm”.
Ceea ce se pare că nu se știe la nivelul Primăriei este că “ acea finanțare nu este oferită de ISJ Vaslui, ci de la bugetul de stat, iar Consiliile de Administrație ale școlilor nu au atributul de a modifica orarul , de a stabili scenariul online, acesta fiind hotărât de ISJ”, așa cum ne-a declarat profesoara Gabriela Plăcintă, fostul șef al instituției menționate mai sus.
Așadar, pentru cofeturi și pentru ceaune autoritatea locală bârlădeană a găsit bani, dar pentru plata utilităților a fost mai accesibilă varianta de a trece în online sau mixt decât să se taie niște “ paraghelii”.
Urmareste cele mai noi stiri din Barlad spinos.ro pe Facebook si pe Instagram Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de știri și informații pe Spinos Media.
Balciul trebuie sa dainuie!