Pe data de 5 mai, angajații serviciului de ecarisaj ai Reiser SA și-au început activitatea de prindere a câinilor fără stăpân din municipiul Bârlad.
La această oră în padoc sunt 71 câini, dintre care femele -22, masculi -15 și 34 de pui.
“ Toți câinii au trecut de vizita medicală ,fiind declarați clinic sănătos. Au fost microcipați, vaccinați și deparazitați.
Unul dintre câinii preluați din zona Gării, iar un patruped a fost depistat ca fiind deja microcipat și aparținând unui cetățean din Satul Nou, comuna Muntenii de Sus, Vaslui.
Ca urmare a acestui lucru am început demersurile necesare contactării stăpânului pentru revendicarea câinelui.
Avem deja în lucru o prima adopție a unui pui mascul în vârstă de 3 luni jumătate, care a ajuns în adăpost împreună cu cei 5 frățiori ai săi și care ,sperăm noi ,să își găsească și ei un nou cămin.
Avem în lucru o pagina si un site de adopții pe care îl vom face public ca cetățenii doritori să poată adopta cu ușurință”, a declarat Daniel Buzamăt, managerul Reiser SA.
Conform fișelor de capturare de pe teren cea mai productivă zi a fost 08.05.2023 find preluați 9 adulți și 6 pui din diferite zone ale Bârladului, ca urmare a numeroaselor sesizari făcute la numărul de telefon a acestui serviciu : 0235 /423233.
“ Avem numeroase sesizări din partea cetățenilor și dorim să le rezolvăm pe toate într-un timp cât mai scurt posibil. Cele mai multe sesizări vin din zona Grădina și Cartier Deal”, a mai declarat Daniel Buzamăt.
Așadar, dacă doriți să adoptați faceți o vizită la padoc acolo unde câteva zeci de suflețele își așteaptă stăpânul.
Urmareste cele mai noi stiri din Barlad spinos.ro pe Facebook si pe Instagram Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de știri și informații pe Spinos Media.