Membrii clubului Rotary Bârlad s-au mobilizat și au reușit să trimită primul convoi umanitar către refugiații din Ucraina.
Luni, 28 martie, a fost încărcat primul transport de ajutoare umanitare. Este vorba de alimente de bază – destinat refugiaților ucraineni din sud-estul României, zona Tulcea – Isaccea.
“ Finanțarea, în valoare de peste 44000 de lei, a fost asigurată de către Hope Haven (USA) și Rotary Club Bârlad, iar cheltuielile de transport vor fi sponsorizate de către Berlin SRL”, a declarat Valentin Iosub, președintele Rotary Club Bârlad.
Acesta este primul transport de ajutoare din cele trei programate.
Urmareste cele mai noi stiri din Barlad spinos.ro pe Facebook si pe Instagram Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de știri și informații pe Spinos Media.