Președintele Consiliului Județean Vaslui, Dumitru Buzatu, a fost prins în flagrant de procurorii DNA.
Conform surselor judiciare, Dumitru Buzatu ar fi primit mită suma de 1,25 milioane lei , aproximativ 10 la sută din valoarea unui contract acordat cu dedicație.
Liderul PSD, Marcel Ciolacu a declarat că “voi convoca mâine de urgență Biroul Politic Național în format online și voi propune colegilor excluderea domnului Dumitru Buzatu din partid.
Am spus întotdeauna că în mandatul meu toleranța pentru faptele de corupție este ZERO! Iar cei care nu înțeleg acest lucru nu au ce căuta în PSD!”.
Conform celor de la Digi24, “ președintele CJ Vaslui, Dumitru Buzatu a primit mita cu bani marcați de DNA la un restaurant unde lua masa în vineri seara. Acesta s-a întâlnit în acea locație cu un om de afaceri care era denunțător în acest caz. Banii ar fi fost găsiţi de anchetatori în portbagajul maşinii lui Dumitru Buzatu”.
Acesta este în custodia ofițerilor și procurorilor anticorupție.
ȘTIRE ÎN CURS DE ACTUALIZARE.
Urmareste cele mai noi stiri din Barlad spinos.ro pe Facebook si pe Instagram Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de știri și informații pe Spinos Media.