Nelu Tătaru: Începerea școlii, un moment deosebit pentru copii și profesori, dar mai ales pentru noi părinții
Aproape trei milioane de copiii au mers, luni, cu emoții la școală. Este pentru prima dată în istoria învățământului nostru când încep cursurile atât de devreme.
Va fi un an școlar cu schimbări majore, diferit de ce s-a întâmplat în ultimii 20 de ani.
Școlile au fost pline pentru festivitățile de început de an.
Cei mai entuziasmați au fost elevii din clasele întâi, a cincea și a noua, care și-au cunoscut noii colegi. În stilul specific vârstei, s-au împrietenit repede. Deputatul PNL Nelu Tătaru a avut și el un mesaj pentru elevi, părinți și dascăli.
“Dragi elevi, stimați părinți, distinși profesori, îÎn fiecare an, începerea școlii reprezintă un moment deosebit pentru copii și profesori, dar mai ales pentru noi părinții.
Le doresc tuturor elevilor un nou an școlar plin cu rezultate bune și cu putere de învățare!
Fie ca toate visele lor să prindă contur! Succes în toate!” a declarat deputatul PNL, medicul Nelu Tătaru.
Noul an școlar va fi un an liniștit dacă elevii vor reuși să se adapteze rapid la modificările anunțate de autorități. Cele două semestre se transformă în cinci module de învățare, iar după fiecare modul elevii vor avea câte o vacanță. Totodată, tezele nu vor mai fi obligatorii și va exista o singură medie pe parcursul întregului an de studii.
Elevii de Bacalaureat revin la programa de dinaintea pandemiei, fără conţinut eliminat. Pentru elevii care încep clasa a opta calculele se schimbă. Media din gimnaziu nu va mai fi luată în considerare pentru admiterea la liceu. Până acum, valora 20 de procente, alături de 80%, nota de la Evaluarea Naţională.
Urmareste cele mai noi stiri din Barlad spinos.ro pe Facebook si pe Instagram Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de știri și informații pe Spinos Media.